ჟენევა, ნაირობი, პარიზი, რომი, 2021 წლის 24 აგვისტო -გლობალური ლიდერების ჯგუფი ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის შესახებდღეს ყველა ქვეყანას მოუწოდა, რომ მნიშვნელოვნად შეამცირონ ანტიმიკრობული მედიკამენტების დონე, რომელიც გამოიყენება გლობალური კვების სისტემებში, ეს მოიცავს მედიკამენტურად მნიშვნელოვანი ანტიმიკრობული მედიკამენტების გამოყენების შეჩერებას ჯანმრთელ ცხოველებში ზრდის ხელშესაწყობად და ანტიმიკრობული მედიკამენტების გამოყენებით უფრო პასუხისმგებლობით.
ზარი წინ უსწრებს გაეროს კვების სისტემების სამიტს, რომელიც ტარდება ნიუ - იორკში 2021 წლის 23 სექტემბერს, სადაც ქვეყნები განიხილავენ გლობალური კვების სისტემების გარდაქმნის გზებს.
ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის გლობალური ლიდერების ჯგუფი მოიცავს სახელმწიფოების, მთავრობის მინისტრების და კერძო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერებს. ჯგუფი შეიქმნა 2020 წლის ნოემბერში, გლობალური პოლიტიკური იმპულსის, ლიდერობის და მოქმედების ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის (AMR) დაჩქარების მიზნით და მათ თანათავმჯდომარეა მათი აღმატებულები მია ამორ მოტლი, ბარბადოსის პრემიერ მინისტრი და ბანგლადეშის პრემიერ მინისტრი შეიხ ჰასინა.
საკვების სისტემებში ანტიმიკრობების გამოყენების შემცირება მნიშვნელოვანია მათი ეფექტურობის შესანარჩუნებლად
გლობალური ლიდერთა ჯგუფის განცხადება ითვალისწინებს თამამი მოქმედებას ყველა ქვეყნიდან და ლიდერიდან, სექტორების მასშტაბით, ნარკოტიკების წინააღმდეგობის მოსაგვარებლად.
მოქმედების მთავარი პრიორიტეტია ანტიმიკრობული მედიკამენტების უფრო პასუხისმგებლობის გამოყენება კვების სისტემებში და მნიშვნელოვნად შეამციროს წამლების გამოყენება, რომლებსაც უდიდესი მნიშვნელობა აქვთ ადამიანებში, ცხოველებსა და მცენარეებში დაავადებების სამკურნალოდ.
ყველა ქვეყნისთვის მოქმედების სხვა საკვანძო ზარები მოიცავს:
- ანტიმიკრობული მედიკამენტების გამოყენების დასრულება, რომელსაც კრიტიკული მნიშვნელობა აქვს ადამიანის მედიცინაში, ცხოველების ზრდის განვითარების მიზნით.
- ანტიმიკრობული მედიკამენტების ოდენობის შეზღუდვა, რომელიც მოიცავს ჯანმრთელ ცხოველებსა და მცენარეებში ინფექციის თავიდან ასაცილებლად და ყველა გამოყენების მარეგულირებელი ზედამხედველობით.
- ანტიმიკრობული მედიკამენტების ზედმეტი გაყიდვების აღმოფხვრა ან მნიშვნელოვნად შემცირება, რაც მნიშვნელოვანია სამედიცინო ან ვეტერინარული მიზნებისათვის.
- ანტიმიკრობული მედიკამენტების საერთო საჭიროების შემცირება ინფექციის პრევენციისა და კონტროლის, ჰიგიინის, ბიოუსაფრთხოებისა და ვაქცინაციის პროგრამების გაუმჯობესებით სოფლის მეურნეობაში და აკვაკულტურაში.
- ცხოველთა და ადამიანის ჯანმრთელობისთვის ხარისხისა და ხელმისაწვდომი ანტიმიკრობების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და საკვების სისტემებში ანტიმიკრობების ანტიმიკრობებისადმი მტკიცებულებებზე დაფუძნებული და მდგრადი ალტერნატივების ინოვაციების განვითარება.
უმოქმედობას სერიოზული შედეგები მოჰყვება ადამიანის, მცენარეთა, ცხოველთა და გარემოსდაცვითი ჯანმრთელობისთვის
ანტიმიკრობული მედიკამენტები- (მათ შორის ანტიბიოტიკების, ანტიფუნგების და ანტიპარაზიტების ჩათვლით)- გამოიყენება საკვების წარმოებაში მთელ მსოფლიოში. ანტიმიკრობული მედიკამენტები ინიშნება ცხოველებზე არა მხოლოდ ვეტერინარული მიზნებისათვის (დაავადების სამკურნალოდ და პროფილაქტიკისთვის), არამედ ჯანმრთელ ცხოველებში ზრდის მიზნით.
ანტიმიკრობული პესტიციდები ასევე გამოიყენება სოფლის მეურნეობაში მცენარეებში დაავადებების სამკურნალოდ და თავიდან ასაცილებლად.
ზოგჯერ ანტიმიკრობები, რომლებიც გამოიყენება კვების სისტემებში, იგივეა, რაც ან მსგავსია ადამიანების სამკურნალოდ. ადამიანებში, ცხოველებსა და მცენარეებში არსებული გამოყენება იწვევს ნარკოტიკების გამძლეობის ზრდას და ინფექციების მკურნალობას უფრო რთულდება. კლიმატის ცვლილებამ შეიძლება ასევე ხელი შეუწყოს ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის ზრდას.
ნარკოტიკების რეზისტენტული დაავადებები უკვე იწვევს ყოველწლიურად მინიმუმ 700,000 ადამიანის სიკვდილს.
მიუხედავად იმისა, რომ გლობალურ დონეზე ცხოველებში ანტიბიოტიკების მოხმარების მნიშვნელოვანი შემცირება მოხდა, საჭიროა შემდგომი შემცირება.
უშუალო და მკვეთრი მოქმედების გარეშე, რომ მნიშვნელოვნად შეამცირონ ანტიმიკრობული გამოყენების დონე კვების სისტემებში, სამყარო სწრაფად მიემართება საყრდენის წერტილამდე, სადაც ანტიმიკრობები ეყრდნობიან ადამიანებში ინფექციების მკურნალობას, ცხოველები და მცენარეები აღარ იქნება ეფექტური. გავლენა ადგილობრივ და გლობალურ ჯანდაცვის სისტემებზე, ეკონომიკებზე, სურსათის უვნებლობისა და კვების სისტემებზე დამანგრეველი იქნება.
”ჩვენ არ შეგვიძლია გადავწყვიტოთ ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის ამაღლების დონე ანტიმიკრობული მედიკამენტების გამოყენების გარეშე, უფრო იშვიათად ყველა სექტორში”გლობალური ლიდერის ჯგუფის თანათავმჯდომარე ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის შესახებ, მისი აღმატებულება მია ამორ მოტლი, ბარბადოსის პრემიერ მინისტრი. ”სამყარო ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის წინააღმდეგია და ის არის ის, რომ დაკარგვა არ შეგვიძლია.”'
ანტიმიკრობული მედიკამენტების გამოყენების შემცირება კვების სისტემებში უნდა იყოს პრიორიტეტი ყველა ქვეყნისთვის
”ანტიმიკრობული მედიკამენტების გამოყენება უფრო პასუხისმგებლობით კვების სისტემებში უნდა იყოს მთავარი პრიორიტეტი ყველა ქვეყნისთვის”ამბობს გლობალური ლიდერების ჯგუფი ანტიმიკრობული წინააღმდეგობის თანათავმჯდომარე მისი აღმატებულობა შეიხ ჰასინა, ბანგლადეშის პრემიერ მინისტრი. ”კოლექტიური მოქმედება ყველა შესაბამის სექტორში გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ჩვენი ყველაზე ძვირფასი მედიკამენტების დასაცავად, ყველასთვის, ყველგან სარგებლობისთვის.”
ყველა ქვეყანაში მომხმარებელს შეუძლია მნიშვნელოვანი როლი შეასრულოს მწარმოებლებისგან საკვები პროდუქტების არჩევით, რომლებიც ანტიმიკრობულ წამლებს იყენებენ პასუხისმგებლობით.
ინვესტორებს ასევე შეუძლიათ წვლილი შეიტანონ მდგრადი კვების სისტემებში ინვესტიციით.
ინვესტიცია ასევე სასწრაფოდ არის საჭირო კვების სისტემებში ანტიმიკრობული გამოყენების ეფექტური ალტერნატივების შესამუშავებლად, როგორიცაა ვაქცინები და ალტერნატიული მედიკამენტები.